Archive

Archive for the ‘Pamokos’ Category

Pasidaryk pats: kepame savo Blender

January 29th, 2011 8 comments

Dauguma iš mūsų siuntėmės sokompiluotas naujas Blenderio versijas iš graphicall.org. Tačiau tai nėra oficialus platinimo šaltinis, tai tik vieta, kur žmonės dalinasi savo sukompiliuotomis programos versijomis, arba kitaip: “build’ais“. Bet kas tie žmonės, kaip jie tai daro? Jie paprasčiausi vartotojai kaip ir Jūs, tik sugaišo truputį laiko ir noro, norėdami išsikepti išskirtinai savo versiją. Tai padaryti nėra sunku, tik reikia atidumo, nes yra ne vienas būdas tam pačiam darbui atlikti. Šiuo atveju aš aprašysiu kaip tai padaryti Linux vartotojams (konkrečiai – Ubuntu 10.10), naudojant scons ir SVN. Read more…

Categories: Pamokos, Patarimai Tags:

Pamoka: modeliavimo pagrindai

June 13th, 2008 13 comments

Nors pavadinimas ir kalba apie pagrindus, tačiau šioje pamokoje nesigilinsiu į grybavimą erdvėje, perspektyvų pasirinkimą, matymo kampo keitimą. Taigi, pradžiai apie tai.

Ko čia nebus mokoma

Nors pamokų apie paprasčiausius dalykus anksčiau nedariau, bet čia neaprašinėsiu, kad blenderyje pagal nutylėjimą reikalinga pelė su ratuku, kad objektas pažymimas dešiniu pelės klavišu jei nenurodyta kitaip, kad laikant vidurinį pelės klavišą (ratuko klavišą) yra sukinėjama aplink matymo centrą (kuris padedamas kairiu pelės klavišu), o ratukas pritraukia ir tolina nuo centro (zoom).
Taip pat neaiškinsiu skaičių klaviatūros (numpad) svarbos šioje programoje: kad ant skaičių išsidėsčiusios perspektyvos skirtingų ašių atžvilgiu (1 – xz plokštuma: „front“, 3 – zy: „right“, 7 – xy: „top“), 5 keičia perspektyvos tipą o 0 (nulis) parodo ką renderins aktyvi kamera. Visa tai jau turėjote žinoti prieš atsiversdami šią pamoką 🙂 Beje, dalis šių dalykų jau buvo BGE pamokoje.
Read more…

Vartotojo sąsaja 5: mygtukų panelė

December 20th, 2007 1 comment

Šio mini-ciklo apie blender vartotoją sąsają priežastis buvo tai, kad blender sąsaja neatrodo aiški ir paprasta naujam vartotojui. Pati “baisiausia” sąsajos dalis, kuri ir mane buvo sugluminusi – mygtukų panelė. Jos pagalba valdoma viskas – objektų savybės, medžiagos, tekstūros, dalelės (particles), renderinimo parametrai ir visa kita. Visi šie meniu išdėlioti logiškai ir patogiai, tačiau kiek neįprastai kitų programų vartotojams. Beje, smulkesnės valdymo panelės tradiciškai yra labai koncentrutos, t.y. viena panelė neša didelį kiekį funkcionalumo, taip sumažinant panelių skaičių, tačiau išgąsdinant vartotojus mygtukų gausa 🙂 Šiame straipsnelyje pabandysiu padėti susigaudyti šioje mygtukų jūroje. Read more…

Categories: Pamokos Tags:

Papildymas iš kito failo

November 8th, 2007 7 comments

Pvz Taigi, kaip ir žadėjau praeitame įraše, papasakosiu kaip naudotis esybėmis (medžiagomis, kaulais, šviesomis, kameromis, ir taip toliau) iš kito failo. Praeitame įraše šnekėjau apie medžiagas, tačiau toks „papildymas“ veikia bet kokio tipo esybėms, ar objektams. Tuo pačiu išmoksime suteikti objektui medžiagą, jei jau sugebėsime ją pasiimti iš kito failo. Read more…

Categories: Bendrumas, Pamokos Tags:

Vartotojo sąsaja 4: valdymo elementai

October 29th, 2007 No comments

Anksčiau apžvelgiau bendresnes sąsajos ypatybes, kaip erdves ir scenas, tačiau nesigilinau į tai, kas darosi jų viduje. Čia bandysiu išskirti pagrindinius paprasčiausių ir mažiausių, tačiau dažniausiai naudojamų valdymo elementų (controls) tipus. Read more…

Categories: Pamokos Tags:

Vartotojo sąsaja 3: sluoksniai

October 1st, 2007 4 comments

Viena paprastesnių, bet tuo pačiu ir efektyvesnių blender’io sąsajos galimybių yra sluoksniai. Kai dirbate vienoje erdvėje ir, tarkime, modeliuojate objektą, susidedantį iš kelių dalių (sukomponuotą iš kelių objektų), labai nepatogu visą laiką matyti visas dalis vienu metu. Tokiu atveju didesnes objekto dalis reikėtų patalpinti į skirtingus sluoksnius, ir atitinkamą sluoksnį įsijungti tik tada, kada reikia.

Read more…

Categories: Pamokos Tags:

Vartotojo sąsaja 2: ekranai ir scenos

September 24th, 2007 No comments

Praeitoje dalyje apžvelgėme blender’io darbo erdvės valdymo galimybes. Tuo pačiu reikėtų paminėti darbinį failo formatą – .blend.

Blender’is darbiniame faile išsisaugo maksimalų kiekį informacijos kurio gali prireikti jį atidarant kitoje sistemoje. Blend faile be objektų, animacijos tekstūravimo taisyklių taip pat yra išsaugomas ir darbinės erdvės išdėstymas. Taigi, nesvarbu kokiame kompiuteryje atidarinėsite savo projektą, paletės ir erdvės bus išdėstytos lygiai taip pat, kaip buvo sukuriant failą (nebent nurodysite nekrauti vartotojo sąsajos nustatymų). Taip pat į .blend failą gali būti saugomos tekstūros, garso failai ir kiti scenoje naudojami dokumentai. Ši funkcija vadinasi “pack”, supakuoti papildomus duomenis į vieną ir tą patį failą. Bet apie šią funkciją plačiau atskirai. Read more…

Categories: Pamokos Tags:

Vartotojo sąsaja 1: principai

August 29th, 2007 8 comments

Įžangėlė

Kiekvienas vartotojas, kuriam teko dirbti su blender patvirtins – vartotojo sąsaja šioje programoje nėra panaši į jokią kitą. Nežinau tiksliai kodėl ji tokia tapo (tikriausiai tiesiog taip susklostė istoriškai), bet daugeliui būtent vartotojo sąsaja yra pagrindinė kliūtis, trukdanti naudotis šia programa. Paradoksas, bet labiausiai ji kliūna blender realiai nenaudojantiems vartotojams.

Tačiau jei kažkas yra kitoks, nereiškia, kad jis yra blogas ar blogesnis. Tai galioja tiek blender vartotojo sąsajai, tiek visiems kitiems mus supantiems daiktams ir reiškiniams. 3D paketas – tai ne tekstų redaktorius ar failų tvarkyklė, dėl šių programų specifikos ir sudėtingumo kiekvienos programos kūrėjai turi savitą požiurį kaip turi būti sutvarkytas programos galimybių valdymas, kad vartotojas galėtu greičiausiai ir patogiausiai pasiekti savo tikslą. Blender kūrėjai sukūrė mano manymu labai patogią vartotojo sąsają, bet ji reikalauja šiokių tokių pastangų ją perprasti. Šiuo straipsneliu aš ir bandysiu jums padėti pagreitinti mokymosi procesą, kad kuo greičiau būtų galima pradėti įgyvendinti fantaziją užuot ieškojus “render” mygtuko 🙂 Read more…

Categories: Pamokos Tags: