Blender.lt sveikina savo skaitytojus, Blender vartotojus ir visus 3D meninikus, sulaukus Naujųjų Metų! Linkime šiais metais nevengti iššūkių, pabaigti dar daugiau darbų, ir įgyvendinti savo planus.
Senieji metai blender.lt nebuvo labai produktyvūs, tačiau ir iš to galima šio to išmokti. Naujausiais metais stengsimės didinti medžiagos kiekį ir kokybę, bandysime transformuotis iš asmeninio projekto į bendruomenės svetainę, tikėsimės indėlio ir iš kitų bendruomenės narių. Tad linkiu blender.lt tapti tiesiog geresniu informacijos šaltiniu, naudingu visiems lietuviškai kalbantiems Blender vartotojams.
Jau pats temos pavadinimas beveik viską pasako. Paskutinėje temoje bandžiau skaitytojus įtikinti, kad tokiai mažai bendruomenei nereikia atskiro forumo, kai bent keli jau yra, tačiau liaudžiai atrodo kitaip. Nuo šiol gyvas išskirtinai lietuvos blender vartotjams skirtas forumas adresu forumas.blender.lt kur galima diskutuoti ir dalintis patirtimi. Ir pats forumas kaip programinė įranga ir užvilkta tema dar pakankamai žali bei reikalauja šiek tiek darbo taisant stilius ir darant jį patogesniu, bet tai ateis su laiku. Pasiūlymai dėl patobulinimų ir kitokia iniciatyva laukiama. Gero diskutavimo 🙂
P.S. Ištroškusiems gyvo bendravimo yra kanalas aitvaro IRC tinkle: #blender. Operatyvumo kaip numeriu 112 nepažadame, tačiau visai gali būti, kad ten esantys žmonės jums gali padėti blenderio klausimais.
Paskutiniu metu net keletas žmonių manęs klausė kodėl blender.lt nėra forumo, kur būtų galima ieškoti pagalbos, informacijos ar pabendrauti. Priežastis paprasta: nemėgstu išradinėti dviračio. Yra keli tikrai neblogi ir lankomi forumai skirti kompiuterinei grafikai, ar netgi tiesiogiai blender’iui. Taigi, mano rekomendacijos:
- cgtalk.lt – bene didžiausias ar bent profesionaliausias (savo auditorija) forumas. Tiesa, ten nėra temos, dedikuotos blenderiui. Tačiau visada galima naudotis tema “Bendrumas / General CG discussion“. Manau jei aktyvumas bus pakankamas, galima pasiteirauti administracijos apie atskirą temą. Kodėl visų pirma rekomenduoju šį forumą? Todėl, kad yra labai sveika domėtis ir kitų žmonių darbais, kitomis programomis ir kitais kompiuterinės grafikos tipais (pvz 2D). Niekam nesilinkiu užsidaryti į dėžutę su užrašu “blender” ir nematyti kas dedasi aplink.
- AKL forumai – diskusijos apie atviro kodo programas. Nesu iš tų žmonių, kurie mano, jog gera ir naudotina programa yra tik nemokama ir atviro kodo. Visko yra, visko reikia. Bet šis forumas būtent apie tai, ir kadangi blender yra būtent tokia programa – čia yra dedikuota atskira tema. Šio forumo pliusas – visai šalia galite bandyti pasiteirauti apie kitas grafikos programas, kurios tikrai gali praversti kartu su blenderiu: Incsape ar Gimp. Minusas – deja, apie kompiuterinę grafiką informacijos ir aktyvumo čia nedaug.
Manau šių dviejų resursų visai dideliai mūsų bendruomenei tikrai per akis 🙂 Linkiu gero problemų sprendimo ir efektyvaus dalinimosi informacija.
Kai pradėjau naudoti ir domėtis Blender, sužinojau apie kasmetinį visų aktyvių vartotojų pamėgtą renginį – Blender F1 konkursą. Tema ta pati – kasmet dalyviai varžosi ir kuria kuo originalesnius, įdomesnius, techniškesnius ir labiau stulbinančius formulės modelius. Tačiau vieno konkurso liaudžiai buvo mažai. Todėl atsirado Blender World Cup, inicijuotas blenderartists forumo. Šis “grand” konkursas kasmet turi skirtingą temą (priešingai nuo F1). Šiemet vyko penktasis BWC, ir konkursas vėlgi neprisvilo. Su Blenderiu buvo sukurta tikrai įspūdingų darbų (nugalėtojai pirmame puslapyje su komisijos komentarais). Nors Blender F1 konkursas turi senesnes tradicijas, tačiau mano manymu šis konkursas kokybe jam nenusileidžia. Siūlau pasidomėti tiek F1, tiek BWC konkursais, pavartyti žmonių darbus, idėjas. Nors abu konkursai šiemet jau baigėsi, tačiau tokių renginių rezultatai neretai įkvepia naujiems projektams ir idėjoms.
Prisipažinsiu – jau porą mėnesių turiu parašytą, tačiau nebaigtą ir nepublikuotą modeliavimo pamoką. To priežastis – pamokai reikia video intarpų, tačiau nerandu nemokamo įrankio tam darbui atlikti. Reikalavimai gan specifiniai, bet daug kur matyti:
- Reikia įrašinėti ekrano regioną, gerai būtų galimybė padidinti (zoom) dalį aplink kursorių arba visada sekti kursorių tame režime
- Būtina eksportuoti į flv(flash video) formatą, kartu su video grotuvu, nes talpinama bus lokaliai
- Gerai būtų galimybė iterpti pastabas kaip atkirus kadrus arba kaip tekstą ant jau esančių kadrų – vaizdo redagavimo galimybė.
Nemažai iš reikalavimų atitinka “Wink” atviro kodo programėlė, bet nepavyksta išgauti normalios kokybės ir neatitinka pirmo reikalavimo. Daugiau pasiūlymų?
Blenderis, kaip ir dauguma modernių programų palaiko multikalbiškumą. Tai reiškia – jo vartotojo sąsaja yra verčiama, ir išvertus galima pasikeisti bet kada, darbo metu. Šiuo metu yra keliolika kalbų, į kurias bandyta verstį blenderį, dėja, reta iš jų išversta pilnai. Bet nieko nuostabaus – juk norint išversti visą sąsają reikia išversti kelis ar net keliolika tūkstančių pranešimų..
Nesu nei donas, nei kichotas, todėl negalvoju išversti viso blenderio. Taipogi manau, kad vartotojo sąsajos pilnas išvertimas (mygtukai ir kiti sąsajos elementai) yra ne tik nereikalingas, bet ir kenksmingas. Tačiau yra vienas niuansas – pasirinkus kalbą blenderyje yra nurodoma ką ja versti – mygtukus, patarimus (tooltips) ir įrankių meniu (toolbox). Mano manymu naudingiausia būtų išversti tik patarimus (tooltips). Visa vartotojo sąsaja liks angliška, kas neatribos nuo pamokų ir kitokios medžiagos naudojimo anglų kalba, tačiau užmiršus (ar niekada nežinojus) ką daro vienas ar kitas mygtukas – galima pasiskaityti lietuvišką patarimą. Ką, skaitytojai, manote apie tokią idėją?
Taigi, kaip ir žadėjau praeitame įraše, papasakosiu kaip naudotis esybėmis (medžiagomis, kaulais, šviesomis, kameromis, ir taip toliau) iš kito failo. Praeitame įraše šnekėjau apie medžiagas, tačiau toks „papildymas“ veikia bet kokio tipo esybėms, ar objektams. Tuo pačiu išmoksime suteikti objektui medžiagą, jei jau sugebėsime ją pasiimti iš kito failo. Read more…
Suprantu, kad negausiems mano skaitytojams daug įdomiau būtų skaityti kokią modeliavimo pamoką, ar patarimus/eksperimentus apie medžiagas, bet dar turiu suplanavęs bent porą parašinėjimų apie vartotojo sąsajos ypatumus – bendrus grafinius elementus (controls) ir įrankių išdėstymą blenderyje. Ir, kai jau mokėsime naudotis sąsaja, šoksime į 3D erdvę ir stversime kokį nors objektą. Pažadu 🙂
Šiuo adresu dar ne taip seniai buvo tik du straipsneliai – straipsnelis apie Blender ir BGE (blender game engine) pamoka. Įžanga sėkmingai perkelta į wordpress formatą (skiltyje “Tekstai”), o pamoką laikinai galite rasti čia. Bet ji irgi anksčiau ar vėliau persikraustys į naujają aplinką.
WP sukonfigūruotas, logo surenderintas ir tema modifikuota, o mintys ir idėjos sudėliotos jau seniai. Kaip tikriausiai matosi iš pavadinimo, tai tinklalapis vienaip ar kitaip susijęs su žodžiu “blender”. Išties tai ne tik žodis, tai nemokamas 3D, animavimo ir komponavimo (composing) įrankis. Taip jau atsitiko, kad su šia programa turiu reikalų mažne septinti metai, ir per tiek laiko susikaupė šiektiek žinių, kuriomis norėčiau pasidalinti su žmonėmis, kurie gal dar tik pradeda mokytis dirbti su šia programa, arba netgi dar vis renkasi su kuo pradėti. Nevisi moka ar jaučiasi patogiai skaitydami angliškai, todėl pagrindinis čia talpinamos informacijos akcentas – viskas lietuviškai. Šis puslapis nebuvo sugalvotas kaip “blogas”, ir idėja tikrai nebuvo apie dienoraštį, bet pasirodo tai gana patogi forma kaupti ir struktūrizuoti informaciją dažniau parašinėjant, todėl teks prisitaikyti. Read more…